טיפול בהתמכרויות

וילה מטריקס רילואוד הינה מרכז החלמה המיועד לטיפול בהתמכרויות, הפרעות אכילה, תחלואה כפולה, ניהול חיים ופתרון משברים. המקום מציע טיפול במגוון התמכרויות:

התמכרות לאלכוהול

מרבית האוכלוסייה הבוגרת נחשפה לשתיית אלכוהול במהלך חייה ואף נוהגת לשתות משקאות אלכוהולים באירועים חברתיים. שתיית אלכוהול החורגת מגבולות הנורמה והופכת להתמכרות כאשר האלכוהול משחק תפקיד מרכזי בחיים, השתייה הופכת קבועה ותדירותה הולכת וגוברת. ההתמכרות לאלכוהול מסוכנת מאוד מביאה לאובדן שליטה, פגיעה בתפקוד היומיומי ובניהול שגרת החיים, פוגעת באנשים הקרובים ביותר אלינו ומזיקה עד מאוד לבריאות.

בהתמכרות לאלכוהול מטרת הטיפול המרכזית היא להביא את המטופל לכדי הפסקת השתייה - גמילה מאלכוהול באופן מוחלט והחזרת המטופל למסלול חיים נורמטיבי. הטיפול מיועד לאלו המעוניינים בדיסקרטיות ובקבלת טיפול כוללני.

הטיפול בהתמכרות לאלכוהול כולל שני שלבים, כאשר השלב הראשון מתייחס לגמילה מאלכוהול - גמילה פיזית, הפסקת השתייה. שלב זה הינו שלב רגיש מאוד אשר דורש ליווי צמוד 24 שעות של אחות ורופא בשל הסיכוניים הבריאותיים הקיימים בכך. השלב השני מתייחס לטיפול בהתמכרות לאלכוהול - גמילה נפשית מהצורך והכמיהה לשתיית האלכוהול.


התמכרות לסמים

קיימים סוגים רבים של סמים : חשיש, גראס, קוקאין, סמי הזיה ועוד, ההתמכרות יכולה להיות לכל אחד מהם מהקל ועד לקשה ביותר. אנו מאמינים כי שימוש בסמים הינו תוצאה ולא בעיה. אדם הבוחר להשתמש בסמים, להרגיש דרכם ולחיות איתם, עושה זאת מתוך כאב עז, רצון לשכוח ולעיתים אף לא להרגיש. הבחירה וההחלטה להגיע לטיפול לא חייבת להילקח רק במצב של קריסה מוחלטת, ההבנה כי הסמים מהווים חוצץ בין האני להאני הפנימי האמיתי יכולה לקצר את הדרך ולחסוך הרבה כאב ואובדן. מכור לסמים אינו רק "הנרקומן מהתחנה המרכזית", מכור לסמים הוא גם הבחור 'המוצלח' שמשתמש עם החברים רק בסופי שבוע.

מטרת הטיפול היא לגמול את המטופל משימוש בכל סוגי הסמים, תוך קבלת טיפול פסיכותראפי הוליסטי מצוות מקצועי נרחב אשר יסייע למטופל לגלות את עצמו מחדש.

הטיפול בהתמכרות לסמים משתנה בהתאם לסוג הסם הנצרך. גמילה פיזית מסמים המלווה בתופעות לוואי ושבירת קריז קיימת רק בשימוש של סוגי סמים כגון: הירואין, ועוד. הגמילה הנפשית קיימת בשימוש של כל סוגי הסמים והתהליך הנדרש בה משתה מאדם לאדם באופן אינדיווידואלי.


התמכרות להימורים

לוטו, טוטו, ווינר, חישגד, משחקי הימורים באינטרנט ועוד רבים אחרים מהווים מלכודת חברתית להתמכרות אמיתית. נפילה למלכודת ההימורים, חיים בתוך פנטזיה של התעשרות מהירה ואשלייה סביב המחשבה שכל פעם היא הפעם האחרונה.  משחקי הימורים על כל גוניהם המהווים עבור המטופל אלמנט מרכזי אשר מנהל את חייו. משחק כפייתי, ללא יכולת לעצור, אובדן שליטה עד כדי פגיעה בעבודה, במשפחה, בזוגיות ועוד. מרבית המהמרים הכפייתים מאופיינים כאנשי מקצוע, אינטילגנטים, בעלי משםחה וסטטוס גבוה, הם אנשים בעלי תעוזה אשר אינם מפחדים לקחת סיכונים. יחד עם זאת קיימת ריקנות מאוד גדולה, אותה הם ממלאים בהימורים.

מטרת הטיפול בהתמכרות להימורים היא לסייע למטופל לצאת מעולם הפנטזייה אותו יצר לעצמו באמצעות ההימורים, חיבורו למציאות, תוך קבלת קרקע תומכת ומכילה המאפשרת לו להבין ולקבל את עצמו. החזרתו לאיזון רגשי תוך בניית חיים חדשים ללא הימורים, שיקום מערכות שנפגעו וחזרה למסלול נורמטיבי.

הגמילה מהימורים נעשית באמצעות שילוב של טיפולים שונים אשר מטרתם העיקרית היא חיבור המטופל למציאות, תוך ניתוקו מעולם הפנטזיה בו חי תקופה ארוכה.


התמכרות לקניות

קניות מהוות חלק בלתי נפרד מחיינו, מהם לא ניתן להימנע: בגדים, מזון, אלקטרוניקה, קוסמטיקה ועוד ועוד. חלקנו לא אוהבים לערוך קניות ועושים זאת רק מתוך חובה, חלקנו האחר אוהבים זאת ועורכים קניות בהנאה מרובה. קניות הופכות להתמכרות של ממש כאשר הן מפסיקות להוות רק מקור להנאה או צורך ממשי, אלא משמשות כמקור לסיפוק דחפים ויצרים בלתי נשלטים.

התמכרות לקניות היא כאשר הקניות הופכות לדחף בלתי נשלט עד כדי אובדן שליטה של ממש, הוצאת כספים ללא כל בקרה, קניית מוצרים אשר אין בהם כל צורך, הגדלת הוצאות וחובות.

מטרת הטיפול בהתמכרות לקניות היא לסייע למטופל לחשוף את הסיבות האמיתיות לקנייה הכפייתית: פחד, דיכאון, ריקנות רגשית וערך עצמי נמוך. הרכישות הן ניסיון להתמודד עם רגשות אלה, והמצב שנוצר הינו מעגל קסמים מרושע. רק לאחר זיהוי הגורם לתחילת הבעיה כמשהו פנימי בתוכנו, ניתן יהיה למצוא את הפתרון לה.

מטרת הטיפול בהתמכרות לקניות היא להביא את המטופל לפתח יכולת לקנות רק את הנדרש לו באמת ולא להשתמש בקניות כמנגנון להכחשה ולסיפוק צרכים מיידים.


התמכרות לאינטרנט

רשת האינטרנט פורסת בפנינו מגוון רחב של יישומים, גלישה באתרים, דואר אלקטרוני, קבוצות דיון וחדרי שיחה. ההיצע הוא בלתי מוגבל, הזמינות תמידית, הנגישות ישירה ומהירה. היעילות והקלות הרבה שהאינטרנט הביא עימו לחיינו ניכר בכל תחום בחיינו, מהמקצועי והעד לאישי ביותר. התמכרות לאינטרנט מכונה כהתמכרות החדשה של שנות האלפיים. קיים קושי רב ביכולת לאבחן מתי השימוש באינטרנט הופך משימוש נורמטיבי להתמכרות של ממש, שכן רובנו ככולנו עושים שימוש תדיר באינטרנט. הגבול בין הנורמה להתמכרות עובר כאשר השימוש באינטרנט פוגע בתפקוד הכללי, עד כדי היווצרות יחסי תלות. שימוש באינטרנט לצורכי הימורים, קניות, מין, פורנוגרפיה ומעורבות חברתית שלילית, נמנים בהתמכרות זו ומהווים בעצם דרך למימוש התמכרויות אחרות שהיו גלויות או סמויות אצל חלק מהגולשים.

מטרת הטיפול בהתמכרות לאינטרנט היא להחזיר את האיזון לחיים, סיוע בבניית חיים אמיתיים, תוך יציאה מהחיים הוירטואליים. ההבנה כי החיים האמיתיים מתנהלים בחוץ ולא מול המסך, קבלת סיפוק ריגשי נעשה מול בני אדם אמיתיים.


התמכרות למין

מין מהווה חלק פעיל מחייו הבוגרים של האדם, על כן לא קל לשים את האצבע על הרגע בו הופכת ההנאה ממין להתמכרות. ניתן לזהות שמין הופך להתמכרות של ממש כאשר האדם מרגיש כי איבד על שליטה דחפיו ויצריו המיניים, אינו יכול להפסיק את העיסוק במין, המין בא על חשבון פעילויות וקשרים משמעותיים אחרים, צפייה מוגזמת בסרטים פורנוגראפיים, חיפוש תמידי אחרי פרטנרים מיניים בצ'טים, מועדונים וכד', אוננות אינטנסיבית מספר פעמים ביום לאורך תקופות ארוכות, בילוי ממושך במכוני ליווי ועוד.

מטרת הטיפול בהתמכרות למין היא לסייע למטופל להחזיר את השליטה במין לחייו, יצירת ההבנה והמשמעות של יחסי המין והחשיבות שלהם בחיים הבוגרים, תיעול היצרים למקומות בונים בסביבה מאפשרת ומבינה.

הגמילה מההתמכרות למין מתמקדת בעבודה אינטינסיבית עם המטופל על שליטה בדחפיו המיניים, שימוש במין בצורה בריאה ונורמטיבית.


טיפול בהפרעות אכילה

אוכל מהווה עבור כולנו מקור להזנה ולגדילה, בלעדי האוכל אין לנו קיום. אצל מרביתנו העיסוק באוכל נקשר עם המראה החיצוני, הרצון להיות רזה ויפה הדורש הרבה דיאטות והקרבה. מציאת האיזון בין בניית תפריט מאוזן ואכילה נכונה לבין אובדן השליטה קשה ולעיתים קשה עד מאוד. נערות וצעירות רבות הכמהות להרגיש יפות ונחשקות לא פעם מתחילות בדיאטה אשר נגמרת בהתפרצותה של הפרעת אכילה.  השליטה הקיצונית באוכל ממלאת את המקום של אובדן השליטה המוחלט על הגוף ועל החיים עצמם, האוכל הופך לאויב, הגוף מהווה כלא והצורך בקיום הופך דל מרגע לרגע.

הפרעות אכילה מתייחסות לאנורקסיה, בולימיה, אכילת יתר והמעבר ביניהן. אנו מאמינים כי הפרעות אכילה מהוות התמכרות לכל דבר, הקושי הוא כי אוכל מהווה אלמנט מרכזי ממנו לעולם לא ניתן להיגמל.

מטרת הטיפול לסייע למטופלת לבנות חיים מאוזנים בהם אוכל הוא מרכיב חיובי המשרת אותה, מעצים אותה ומהווה עבורה מקור אנרגיה. החזרת השליטה לחייה של המטופלת, בכל הרבדים, ולא רק באוכל ככלי. הטיפול נערך בליווי צמוד של פסיכיאטרית, מטפלים ותזונאית קלינית, תוך בנית תפריט המתאים לאורח חייה של כל מטופלת, בניית חיים נורמטיביים וחזרה לשגרת חיים תקינה.


תחלואה כפולה

מטופלים הסובלים ממחלה או הפרעה נפשית, לה נלווית גם התמכרות כלשהי. המחלה הנפשית וההתמכרות משמרות אחת את השנייה ולעיתים התדרדרות באחת מביאה להתדרדרותה של האחרת. מהות הטיפול מתמקדת באיזון הנפש תוך גמילה מההתמכרות. איזון תרופתי המשלב טיפול נפשי עמוק, בליווי של טיפול פסיכיאטרי וטיפול פסיכו תרפויטי. מטרת הטיפול להחזיר את המטופל למעגל החיים הנורמטיבי, החזרתו לתפקוד עצמאי רציף.


אצלנו ניתנת לכל מטופל לחוות חווית טיפול ייחודית, ללא רישום וללא סטיגמה שתלווה אותם כל חייהם. בסביבה מכילה ותומכת, עם תנאים אקסקלוסיביים ובעזרת אנשי המקצוע מתחומים שונים ומהשורה הראשונה. טיפול אישי, אינדיווידואלי, המשלב מסגרת קבוצתית תומכת!


| טיפול בהתמכרויות || טיפול בהפרעות אכילה || התמכרות לאלכוהול || התמכרות לסמים |
נקסט מדיה, שיווק באינטרנט