טיפול בים

הים, אחד מהמשאבים העוצמתיים, הכוחניים והמרגיעים ביותר שהטבע נתן לנו במתנה. מן הרגע הראשון של המפגש עם הים מתרחשים מעגלים רגשיים, כגלי הדף המתרבים זה אחר זה מן אבן הנזרקת אל המים... כל זאת תוך הרמוניה מלאה עם חוקי ותנאי הטבע. אנחנו ב"וילה מטריקס" בחרנו להשתמש בים ככלי לעבודה טיפולית ייחודי בתוכנית הטיפולית. באמצעות הים המטופלים זוכים להתנסות בחוויית טיפול בטבע, טיפול ייחודי אשר רק הטבע יכול להעניק. הים מאפשר למטופלים להתמודד עם חרדות, פחדים וקשיים, על ידי ניצול המרחבים הפתוחים והכוחות הטמונים בו להם כל אחד מתחבר בדרכו האישית.

טיפול בים

עבודה פרטנית – עבודה הממוקדת על חרדות, פחדים, העצמה. שיחות טיפוליות הנערכות בים המהווה כלי מרכזי בטיפול, מאפשר למטופל לחוות את עצמו במרחב הפתוח, ללא מחסומים או מעצורים. העוצמה של הטבע, תחושת השחרור, חוסר הגבולות שהים מייצג אל מול המטופל החווה את חייו בזמן הטיפול כמלאים בגבולות ומגבלות מסייעים למטופל להביא את עצמו לטיפול בצורה הכי אוטנטית וכנה.

קבוצות טיפוליות – קבוצות הנערכות עם חלק/כל מטופלי "וילה מטריקס". הקבוצה הטיפולית מציעה למטופלים הזדמנויות ייחודיות להתנסות ולעבוד על סוגיות של אינטימיות, בדידות ונפרדות. הקבוצה הטיפולית נערכת בים במטרה לאפשר למטופלים להתחבר לחוויית ההתמכרות שלהם מזווית שונה – כוח ועוצמה. הכוחות הטמונים בים מחברים את המטופלים בקבוצה ומעצימים אותם. ההתמודדויות של המשתתפים בחייהם וההתפתחויות שהם עוברים בתהליך הטיפול מקבלים תפאורה שונה המאפשרת להם להיפתח ולהיות כנים יותר עם עצמם ועם כל אחד מחברי הקבוצה.

קבוצות ODT – קבוצות אשר מטרתם פיתוח כישורים חברתיים והקניית מיומנויות ניהול ומנהיגות, באמצעות פעילות אתגרית בתנאי שטח - ים. במהלך הקבוצה באים לידי ביטוי יכולות ומיומנויות אישיות וקבוצתית כאחד. בהיבט האישי מפגישה הקבוצה את המשתתפים עם יכולות כגון: כושר מנהיגות, יכולת ביטוי ודרכי תקשורת בינאישית, התמודדות עם מצבי עמימות וחוסר ודאות, יכולת עבודה בצוות, התמודדות עם קבלת סמכות ולקיחת אחריות. היערכות הקבוצה בים וההתמודדות עם כל מה שהים מביא עמו, מעמידה את המטופל כפרט וכחלק מקבוצה באתגרים רבים עימם הוא צריך להתמודד כחלק מהמשימה. לקבוצות ODT יש יתרונות רבים אשר באים לידי ביטוי בשני מישורים: במישור הקבוצתי באים לידי ביטוי יכולות כגון: קבלת החלטות בצוות, ניהול משימות וסיכונים, יכולות תקשורת ושתוף מידע, יכולות הנעת תהליך והתמודדות עם מצבי קצה של תלות הדדית. במישור האישי באים לידי ביטוי מיומנויות כגון: שיפור בביטחון עצמי, עליה בנכונות לקחת סיכונים, שיפור במודעות ובדימוי העצמי, שיפור ופיתוח מיומנויות בתחום המנהיגות ופיתוח מיומנויות חשיבה רפלקטיביות .

קבוצות לשחרור כעסים – הכעס היא אנרגיה שפוגעת בכל מערכות הגוף, פיזית ונפשית. כאשר אנחנו חשים כעס, ולא בהכרח מבטאים אותו, כל ערוצי התקשורת שלנו נפגעים כתוצאה מחשיפה לכעס. חוסר האונים, הטינה וההשפלה שאנחנו חשים בחשיפה לכעס מרעילים את הנפש ומחלישים אותה. הטינה מחזירה אותנו לאירועים טראומתיים מהעבר שהסתיימו, אך ממשיכים לחיות בתוך ההכרה שלנו ואף גדלים והופכים להיות מאיימים יותר. לכן לא אחת, אנו יכולים להתקשות בלמצוא שקט נפשי ולחוש כקורבנות. תחושת הקורבן הנצחי גורמת לנו להתרכז בעצמנו, בחולשות ובפגיעות שלנו. הכעס הוא שיוצר את החלל להתמכרויות כחלק מבריחה מהתמודדות. לכן שלב בסיסי בטיפול הוא, להשתחרר מהטינות והכעסים ע"י קבלת זיכרונות ופגיעות מהעבר שלנו ומעבר מתגובה של כעס לקבלה – השלמה – אשר יביאו לשלווה.

הקבוצה הנערכת בים – האוויר הצח, המרחבים הפתוחים, המים, החול – מאפשרת למטופל לחוות את הטיפול במרחב האולטימטיבי לשחרור הכעסים והטינות ולניקיון הגוף, פיזי ונפשי. בים המטופל "מנקה" את עצמו, משחרר את עצמו מכל כעס וטינה ומטעין את עצמו מחדש עם אנרגיות חיוביות וכוחות להמשך הטיפול. 

טיפול באמצעות כלי שייט - הטיפול משתמש בקסמי הים, השיט וההרפתקה כמנוף טיפולי ייחודי, הנותן מענה לריגושים ולצורך ללקיחת סיכונים, המאפיינים את אוכלוסיית המכורים. הדבר מהווה חלופה חיובית לפעילותם השלילית, באמצעות יצירת תחום עניין חדש, שיש בו מרכיבים רבים המתחברים לעולמם.  פעילות הספורט הימי מספקת חוויה אישית וקבוצתית, הטומנת בחובה אתגרים וריגושים, המאפשרים רכישת מיומנויות, כגון פיתוח יכולת ביצוע ועמידה במשימה, פיתוח יכולת לעבודה בצוות ועזרה הדדית, התמודדות עם גבולות, אחריות, מצבי לחץ ויכולת לקבל סמכות.


| עבודה פרטנית || קבוצות ODT || קבוצות טיפוליות || קבוצות לשחרור כעסים |
נקסט מדיה, שיווק באינטרנט